Kwas hialuronowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym wypełniaczem i jednocześnie też substancją, która występuje w ciele człowieka. Kwas stosuje się w medycynie estetycznej do uzupełniania ubytków w tkankach, najczęściej do wypełniania zmarszczek. Nie dość, że kwas hialuronowy wypełnia zmarszczki, to jeszcze bardzo mocno nawilża tkanki. Ma zdolność wiązania dużych ilości wody, a tym samym poprawia nawilżenie i napięcie skóry twarzy i ciała.

Kiedy zastosować kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy może być zastosowany do powiększania ust, policzków, wypełniania bruzd nosowo-wargowych (tzw. bruzd marionetki) oraz modelowania owalu twarzy i wypełniania doliny łez (okolicy pod oczami). Preparaty na bazie kwasu hialuronowego wiążą wodę w tkankach, powodując ich spęcznienie. Realne efekty działania kwasu obserwujemy dopiero po kilku dniach. Nie jest tak, że efekt widoczny jest od razu po wyjściu z gabinetu medycyny estetycznej.

Efekty po kwasie hialuronowym

Efekt terapeutyczny działania kwasu hialuronowego widoczny jest przez 6 do 12 miesięcy, w zależności od wyjściowego stanu skóry twarzy. Niestety kwas ulega w organizmie rozpadowi i co jakiś czas konieczne jest ponawianie zabiegu. Ma to swoje dobre strony, bo w razie niezadowolenia z wyglądu, mamy świadomość, że ten efekt ustąpi. Szybszy rozpad spowodowany jest między innymi paleniem papierosów czy opalaniem się.

Podanie kwasu jest właściwie bezbolesne, tylko czasami stosowany jest krem znieczulający, ale w większości przypadków nie jest to konieczne. Ostrzyknięcie kwasem hialuronowym trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Musisz pamiętać o tym, że to lekarz dobiera odpowiednią dawkę preparatu. To, że na początku nie widzisz efektu, wcale nie jest powodem do tego, by dostrzykiwać kolejną dawkę preparatu. Właściwy wygląd twarzy uzyskasz dopiero po jakimś czasie.

Jak często powtarzać zabieg z kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy można dostrzykiwać co kilka miesięcy. Najlepiej byłoby to robić wtedy, kiedy rozłożone zostanie 50-70% preparatu. Całkowite rozłożenie i dostrzyknięcie sprawi, że zmiana wyglądu twarzy będzie się rzucała w oczy. Dlatego kwas można uzupełniać w miarę ubytków.

Przed i bezpośrednio po zabiegu powinno się unikać spożywania alkoholu. Mógłby on doprowadzić do rozszerzenia się naczyń krwionośnych i pękania naczynek. Po zabiegu nie powinno się też przyjmować preparatów z witaminą E ani aspiryny. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu jest miesiączka (z uwagi na większą bolesność zabiegu), a także uczulenie na kwas hialuronowy, opryszczka, trądzik oraz ciąża i okres laktacji.

Na Śląsku warto skorzystać z oferty kliniki Beautymedica gdzie wykonywany jest zabieg kwas hialuronowy Katowice. Klinika działa na rynku od lat, a gabinet ma świetne opinie pacjentek.