Jak wygląda i do czego wykorzystywane wycinanie laserowe?

Wycinanie laserowe jest jedną z najnowocześniejszych metod stosowanych w przemyśle. Ogólnie rzecz biorąc wykorzystanie lasera można spotkać codziennie w różnych dziedzinach życia, począwszy od zabiegów u kosmetyczki, poprzez wykorzystanie w różnych gałęziach przemysłu, a na medycynie skończywszy. Tak szerokie zastosowanie świadczy o ogromnym potencjale, jaki kryje w sobie laser. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie co kryje się pod jego nazwą.

Laser, co to?

Laser to angielski skrót, który w polskim tłumaczeniu oznacza wzmacniacz promieniowania świetlnego przez wymuszoną emisję promieniowania. Brzmi skomplikowanie, ale chodzi o to, że zostaje wykorzystane zjawisko rezonansu. W skład lasera wchodzą: ośrodek czynny, układ pompujący, zwierciadło i wiązki lasera. Z ośrodka czynnego następuje wzbudzenie fali elektromagnetycznej o wysokiej energii. Zadaniem układu pompującego jest przeniesienie jak największej liczby elektronów z substancji czynnej do stanu wzbudzonego. Pompowaniem w zależności od rodzaju lasera zajmuje się lampa błyskowa, zderzenie atomów lub inna reakcja chemiczna. W rezonatorze dzięki sprzężeniu zwrotnemu fotony mogą wielokrotnie przepływać przez ośrodek, co powoduje powstanie wiązki laserowej o różnej sile i natężeniu, w zależności od rodzaju lasera. Podstawowy podział laserów w zależności od rodzaju ośrodka czynnego to: laser krystaliczny, gazowy, barwnikowy. Dzięki temu, że mamy różne rodzaje laserów, ma on tak szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach naszego życia.

Wykorzystanie lasera do cięcia blach.

Laser jest nowoczesną metodą, nic więc dziwnego, że znalazł również zastosowanie w przemyśle, szczególnie często jest używany przy wycinaniu blach. W tym przypadku głowice tnące są wyposażone w laser, co daje możliwość idealnego przecięcia lub wycięcia kształtu jakiego potrzebujemy. Ta metoda jest niezmiernie precyzyjna i pozwala na uzyskanie końcowego produktu o wysokiej jakości. Dodatkową zaletą jest niewątpliwie uzyskanie materiałów, które są gotowe do wykorzystania, ponieważ nie wymagają dodatkowej obróbki. W tym wypadku cięcie laserowe ma dużą przewagę nad tradycyjnymi metodami, bo daje nam materiały o idealnie gładkich krawędziach. Inną zaletą cięcia laserowego jest całkowite wykorzystanie materiałów, bez pozostawienia odpadów. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdzie ochrona środowiska jest niezmiernie ważna i każda nowoczesna technologia powinna wziąć to pod uwagę. Poza przy pomocy lasera można ciąć różnego rodzaju blachy, takie jak miedź, mosiądz, różnego rodzaju stale czy aluminium. Profesjonaliści dobierają rodzaj lasera do blachy, jej grubości i potrzeb klienta i w precyzyjny sposób mogą wykonać każde zadanie, nawet wycinanie niewielkich otworów.

Zalety cięcia laserowego

W przypadku cięcia laserowego nie ma wątpliwości, że współcześnie jest to technika cechująca się największa precyzją w przecinaniu. Dodatkową zaletą jest fakt, że elementy przecięte mają gładkie powierzchnie, więc nie potrzebują dodatkowej obróbki, co zaoszczędza nie tylko czas, ale również potrzeba mniejszej ilości pracowników. Dla pracodawcy taka sytuacja jest niezmiernie korzystna. Kolejną zaletą jest możliwość wycięcia formy o dowolnym kształcie i wielkości. Poza tym po cięciu laserowym nie zostają odpady, które wymagałyby utylizacji, co jest z ogromną korzyścią dla środowiska naturalnego.

Podsumowanie.

Cięcie laserowe jest szybka i precyzyjną metodą, która na dobre zagościła w naszej codzienności. Może być wykorzystane przy obróbce praktycznie każdego materiału i jest w stanie nawet niewielkie elementy wyciąć bardzo dokładnie i w powtarzalny sposób. Jeśli szukamy skutecznej i szybkiej metody przecinania i wycinania na pewno warto zorientować się w ofertach firm, które proponują metody