Czy sezonowa wymiana opon jest konieczna?

wymiana opon

Opony można sklasyfikować na podstawie ich stanu technicznego (wytarcie bieżnika, zniszczenia), budowy wewnętrznej oraz funkcji przeznaczenia (możliwej prędkości poruszania się, warunków panujących na drodze, trwałości), a także przez wzgląd na samo bieżnikowanie.

JAK ZBUDOWANE SĄ OPONY?

Każda opona składa się ze struktury nośnej oraz ze spowijającej jej warstwy gumowej. To właśnie konstrukcja nośna jest odpowiedzialna za prawidłowe utrzymanie niezmiennych rozmiarów opony, która wypełniona jest sprężonym powietrzem. Dzięki temu, opona odzyskuje swój pierwotny kształt, i podczas jazdy, złagadza potrącenia i najazdy kół na nierówności i inne przeciwności pojawiające się na drodze. Czoło bieżnika, które dotyka jezdni, wyciera się oraz ulega zniszczeniom mechanicznym. Znacznie uszkodzone opony należy wymienić na nowe, jednakże nie tylko w takich okolicznościach powinniśmy zakładać nowe opony. W okresie jesiennym i wiosennym, każdy właściciel samochodu zmuszony jest do wymiany sezonowo opon.

SEZONOWA WYMIANA OPON JEST KONIECZNA!

Zmieniające się warunki atmosferyczne mają bezdyskusyjny wpływ na komfort, bezpieczeństwo jazdy oraz na samo poruszanie się po ulicach miasta. Wymiana opon jest, zatem nieunikniona. Pewnie nieraz zastanawiałeś się, kiedy najlepiej wymienić opony, i czy zwlekanie z tym ma jakieś znaczenie. Otóż ma, i to ogromne. Opony zimowe nie sprawdzą się latem, tak samo, jak opony letnie nie nadadzą się do jazdy zimą.

Opony należy wymienić na letnie, gdy średnia temperatura dnia będzie większa niż siedem stopni powyżej zera. To właśnie wówczas, mieszanka przeznaczona do jazdy w mrozie, traci swoją przyczepność. Rozgrzany asfalt dynamizuje zużycie bieżnika, co może prowadzić do całkowitego starcia gumy już po jednym sezonie użytkowania.

Zimą, poruszając się po drogach na letnich oponach, stajesz się niebezpieczeństwem dla innych użytkowników ruchu. Letnia mieszanka w temperaturze nieprzekraczającej siedem stopni powyżej zera zatraca całą przyczepność, a także bardzo szybko się ściera.

Wulkanizacje do wymiany opon używają najlepszego sprzętu dostępnego na rynku, dzięki czemu, każdy klient może mieć całkowitą pewność, że podczas zmiany mieszanki, oponom oraz felgom nic się nie stanie (nie zostanie zniszczona stopka opony, nienaruszony zostanie także lakier na felgach). Jedną z firm oferujących usługę jest OS – CAR wymiana opon Wrocław.