Ruch to nie tylko niezbędny element, potrzebny by poprawnie funkcjonować, lecz w przypadku dzieci również rozwój. Szczególnie ważny na etapie rośnięcia, ponieważ to właśnie dzięki niemu, mały człowiek może pozyskać nowe umiejętności, poznać otaczający świat, nauczyć się dyscypliny oraz tego, w jaki sposób pokonywać niełatwe sytuacje, co ma nieopisany wpływ na sferę psychiczną w okresie nastoletnim i dorosłym.
Przedszkole wspomaga rodziców, kładąc ogromny nacisk na rozwój ruchowy przedszkolaków.
Jaki wpływ na dziecko ma aktywność ruchowa?
W okresie wzrastania, dziecko nabywa nowe, niezbędne umiejętności, które rozwija w dalszym etapie życia. Dlatego też, świadoma aktywność ruchowa ma tak ogromne znaczenie. To nie tylko zabawa, lecz dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne pociechy, wypracowywanie dobrych nawyków oraz znaczący wpływ na prawidłową postawę i minimalizowanie wad.
Aktywność ruchowa w przedszkolach pełni funkcję korekcyjną, pomaga zaadoptować się organizmowi do różnych, szybko transformujących się okoliczności życiowych (tych związanych z codziennością oraz z warunkami klimatycznymi), jak również stymuluje ośrodek nerwowy, oddechowy, układ kostno – mięśniowy i krążeniowo – naczyniowy.
Jakie zabawy ruchowe organizuje się w przedszkolu?
- Orientacyjne, porządkowe
Mają ogromny wpływ na wypracowanie zdolności całkowitej koncentracji, pozyskując przy tym konkretne umiejętności. Uczą reguł, błyskawicznej reakcji, należytego zachowania i orientacji. Każda czynność wykonywana w trakcie zabawy, choć podporządkowana jest zasadom (raz ruch będzie szybki, innym razem wolny), wymaga skupienia.
- Ze śpiewem Wpływają nie tylko na muzykalność, lecz również na koordynację ruchową i poczucie rytmu.
- Skoczne
Aktywności, związane z wszelkim rodzajem podskoków, pomagają wypracować odpowiednią koordynację ruchową i postawę, wpływają na zręczność, siłę i szybkość oraz wzmacniają nogi.
- Rzutne
Uczą skupienia uwagi, siły, mają też wpływ na koordynację wzrokową.
- Bieżne
Mają największy wpływ na organizm dziecka, stymulują układ oddechowy, mięśniowy czy krążenia, poza tym wpływają na zwinność, szybkość, siłę fizyczną oraz na rozwój psychiczny.
- Na czworakach
Korygują skrzywienia kręgosłupa, wpływają na siłę i sprawność.
- Kopne
Uczą współpracy w większej grupie, a także kształtują takie cechy motoryczne jak: siła, zwinność czy szybkość. Jeśli szukasz przedszkola lub żłobka w Lublinie sprawdź żłobek Lublin.