Co warto wiedzieć o kredytach konsolidacyjnych

Kredyty konsolidacyjne, czyli rozwiązanie, które skupia kilka kredytów w jednej racie do zapłaty. Czy taka opcje jest korzystna z punktu widzenia kredytobiorcy? Czy rzeczywiście warto, w przypadku posiadania kilka kredytów, skorzystać z opcji, którą oferuje kredyt konsolidacyjny?

Przed konsolidacją, warto przeliczyć sobie koszty
Oferty związane z kredytami konsolidacyjnymi skupiają się przede wszystkim na ogromnych korzyściach dla kredytobiorców. Należy jednak dokładnie sprawdzić potencjalne koszty. Czego należy się spodziewać? Za co trzeba płacić przy wzięciu kredytu konsolidacyjnego? Mianowicie mowa tutaj o opłacie przygotowawczej, składce ubezpieczenia kredytu, kwocie odsetek, a także prowizjach (jeżeli takie są w umowie) związanych ze wcześniejszą spłatą kredytu.

Jakie występują rodzaje kredytów konsolidacyjnych?
Do wyboru są dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych. Będzie to kredyt konsolidacyjny hipoteczny oraz kredyt konsolidacyjny gotówkowy. Czym się różnią?

Kredyty konsolidacyjne hipoteczne wymagają od potencjalnego kredytobiorcy posiadania nieruchomości, która nie jest obciążona hipoteką.

Kredyty konsolidacyjne gotówkowe, uruchamiane są w sytuacji, kiedy kredytobiorca musi spłacać bieżące zadłużenie. Nie są to jednak (jak w przypadku hipotecznych) kredyty przyznawane na duże kwoty. Natomiast bardzo szybko można je uzyskać, a dodatkowo nie trzeba załatwiać wielu formalności, związanych z dokumentacją.

Warto zapoznać się również z ofertą banków przygotowaną dla firm. Banki oferują kredyty dla firm na różnych warunkach, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porównywarki ofert.

Korzyści wynikające z kredytów konsolidacyjnych
Na jakie korzyści mogą liczyć osoby, które zdecydują się na konsolidację kredytów? Na początku należy podkreślić, że banki posiadają najróżniejsze oferty takich kredytów, dlatego nie wszędzie można oczekiwać samych korzyści. Jednak trzeba podkreślić, że decyzja o kredycie konsolidacyjnym pozwoli płacić ratę niższą, niż ma to miejsce w sytuacji kilku rat kredytowych, z różnych banków. Dodatkowo płatność jednej raty kredytowej jest zdecydowanie wygodniejsza niż comiesięczne przelewanie rat do różnych banków.

Czy kredyt konsolidacyjny ma wady?
W zależności od rodzaju umowy na kredyt konsolidacyjny może się okazać, że okres spłaty może się wydłużyć. Trzeba również pamiętać, że wybór niekorzystnej oferty kredytowej spowoduje, iż zwiększą się koszty kredytu. Może mieć to miejsce, ale to kwestia do indywidualnego rozpatrzenia.